O gestatie neasteptata

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Leo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Aug 2014, 18:49
Localitate: Valcea

O gestatie neasteptata

Mesajde Leo » 28 Aug 2014, 19:16

Hey, in februarie, anul acesta am achizitionat 2 asa-zise fetite de la un petshop de la mine din oras. Toate bune si frumoase, porcusoarele de 2 luni erau vesele, alergau prin casa, mancau de zori, pana cand un prieten a venit pe la mine si mi-a zis ca sunt pereche. :surprised: Imi cazuse cerul in cap ! Am mers la un doctor veterinar si mi-a confirmat faptul ca erau pereche. De renuntat nu puteam sa renunt la niciunul. M-am gandit [ din lipsa deexperienta, deoarece tot ce am citit eu in topicuri si site-uri erau legate despre crestere, cusca, accesorii etc, nu de reproducere] ca nu se vor imperechea la abia 3 luni. Norocul a fost de partea mea ! Pe la 7 luni, Bijou a inceput sa se ingrase.. :nerdy: Stiam ce inseamna asta ! Bijou a mea era gestanta, Baffy va fi tatic ! :smile: Acum am nevoie de orice fel de sfaturi despre gastatie, despre reproducere, orice ! nu ma prea ajuta alte siteuri ! Va rog, nici nu stiu cand va naste ! :( :sweating: :worried: sa nu pateasca ceva :cry:
Baffy, Bijou si urmasii din burtica, va ureaza: ''Uiii,uiiii,uii,uiii ! '' < Viata lunga purcelinilor vostrii !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: O gestatie neasteptata

Mesajde Gemon » 28 Aug 2014, 20:32

Bine ai venit!
Pentru inceput citeste pagina reproducere la http://www.gemon.ro/reproducerea.htm
Avem mai multe topicuri pe aceasta tema, vezi de ex.

Inainte de nastere masculul trebuie pus separat in alta cusca, pentru a nu monta din nou femela, imediat dupa nastere ea este din nou receptiva.
Utile mai sunt si aceste informatii viewtopic.php?p=3947#p3947
Dupa ce va naste, te vom ajuta in stabilirea sexului puilor. In functie de sexul lor vei putea alege cea mai buna solutie posibila pentru ei si pentru tine, dupa implinirea varstei de 4 saptamani puiul mascul sau puiutii masculi pot fi tinuti cu tata in alta incapere sau pot fi oferiti spre adoptie (in functie de preferinte, posibilitati), alaturi de mama putand tine doar puiul sau puii de acelasi sex cu ea (femela/femele). In acest fel ea va fi ferita de gestatiile repetate ce sunt nu doar nesanatoase, dar si pericliteaza viata ei.

Leo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Aug 2014, 18:49
Localitate: Valcea

Re: O gestatie neasteptata

Mesajde Leo » 28 Aug 2014, 20:55

Riscuri pot aparea ? Aveam cam 6-7 luni cand a ramas gestanta, nu stiu cand... Probabil se vor naste pe neasteptate. :shock: Este vreo posibilitate sa imi dau seama de data nasterii?
:sleeping:
Baffy, Bijou si urmasii din burtica, va ureaza: ''Uiii,uiiii,uii,uiii ! '' < Viata lunga purcelinilor vostrii !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: O gestatie neasteptata

Mesajde Gemon » 28 Aug 2014, 22:52

Sa speram ca totul va decurge fara probleme. Riscuri exista intotdeuna, porcusorii nasc puiuti relativi mari.
Citeste din topicul Intrebari si raspunsuri despre gestatie postarea viewtopic.php?p=1291#p1291 si viewtopic.php?p=38316#p38316

Leo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Aug 2014, 18:49
Localitate: Valcea

Re: O gestatie neasteptata

Mesajde Leo » 29 Aug 2014, 08:42

Pe Baffy il separ de ea cand apar urmasii, prefera sa nasca ziua.. noaptea?.... Nu stiu cand o sa fete :| :puking:
Baffy, Bijou si urmasii din burtica, va ureaza: ''Uiii,uiiii,uii,uiii ! '' < Viata lunga purcelinilor vostrii !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: O gestatie neasteptata

Mesajde Gemon » 29 Aug 2014, 20:06

S-ar putea sa fie prea tarziu, imediat dupa nastere, in primele ore femela este din nou fertila!!!! Trebuie sa le separi inainte de nastere, altfel va fi din nou gestanta in timp ce alapteaza puii, iar asta ar putea sa ii coste viata, toata energia ei fiind canalizata atat spre pui care sug, cat si spre puii care cresc in burtica. Gestatia, alaptarea necesita un consum ridicat de energie si substante nutritive, nu risca sanatatea ei! Separa-le la timpul potrivit.
De cele mai multe ori porcusorii tiind sa nasca noaptea spre dimineata, sau in zori.

Leo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Aug 2014, 18:49
Localitate: Valcea

Re: O gestatie neasteptata

Mesajde Leo » 30 Aug 2014, 12:20

Astazi in timp ce o pieptanam, s-au vazut cum misca, apoi am apasat foarte incet pe abodmen si sa simtit un pitic care se zmotocea pe acolo :love:
Baffy, Bijou si urmasii din burtica, va ureaza: ''Uiii,uiiii,uii,uiii ! '' < Viata lunga purcelinilor vostrii !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: O gestatie neasteptata

Mesajde Gemon » 30 Aug 2014, 19:37

Daca se misca deja intens, s-ar putea sa nasca foarte curand, daca are burtica mare, ar fi bine sa pui masculul in alta cusca, pentru a preveni o alta gestatie. Iata doua filmulete pe aceasta tema

si

Leo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 28 Aug 2014, 18:49
Localitate: Valcea

Re: O gestatie neasteptata

Mesajde Leo » 30 Aug 2014, 20:24

se misca, dar nici chiar asa ! Doar la o usoara palpare se simt cum se zvarcolesc. :?: :?:

Posibil sa aiba unul-doi, pt ca burtica o are rotunjita, (am ceva experienta cu iepurii, am avut si 70 intr-un timp) o are lasata dar la palpare doar in doua 1-2 locuri se simt. Doamne ajuta sa aiba o fetita/baietel sa stea cu mamica/taticul sau 2, o fetita si un baiat sa stea unul cu mama unul cu tata... ce fain ar fi ! :D
Baffy, Bijou si urmasii din burtica, va ureaza: ''Uiii,uiiii,uii,uiii ! '' < Viata lunga purcelinilor vostrii !


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori