Porcusor de guinea gestant

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Anton Ana
Nou venit
Nou venit

Porcusor de guinea gestant

Mesajde Anton Ana » 25 Noi 2018, 19:25

Buna seara!
Am primit acum aproximativ 5 luni doi porcusori de guinea in varsta de 3 saptamani, proprietarul mi-a spus ca sunt doi masculi (frati), insa dupa ceva vreme am ajuns la concluzia ca nu este asa. Am actionat imediat ce mi-am dat seama si am castrat masculul (cam acum 2 luni), aparent a fost putin cam tarziu. Ieri dupa ce am luat femela in brate, la palpare am simtit doua formatiuni pe ambele parti ale abdomenului care si miscau :). M-am documentat despre gestatia la purceluse si in afara de semnele generale spre exemplu apetit crescut si consumul crescut de apa, ea nu pare vizibil marita in abdomen, plus ca este foarte activa. Imi este frica sa o stresez si sa o duc la un control la veterinar, avand in vedere ca toate simptomele duc cu gandul la gestatie.
Intrebarea mea este daca pot lasa in continuare masculul castrat cu ea in cusca, chiar daca nu stiu exact in ce stadiu al gestatiei este, si de asemenea si pe durata parturitiei si dupa. Am constatat ca se mai cearta uneori, dar el nu pare agresiv ba din contra ea este cea care il repede :D.
Multumesc anticipat!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: Porcusor de guinea gestant

Mesajde Gemon » 27 Noi 2018, 12:00

Masculul castrat se pune langa femela dupa 2 (sau chiar 3) saptamani dupa interventie, pentru ca inca poate avea sperma viabila in organism in aceasta perioada.

Marimea custii e bine sa stim, au suficient loc in cusca?
Monitorizeaza comportamentul masculului fata de femela in timpul fatarii acesteia si imediat dupa fatare. Ea are nevoie de liniste, important e ca masculul sa nu o streseze.

Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”