Sugestii referitoare la concursuri

Propuneri, sugestii, observatii, reclamatii
Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 03 Feb 2010, 02:30

Moderatorii au atributii administrative, ei nu se considera un grup privilegiat, obligatia moderatorilor este aceea de a se asigura de buna functionare a forumului in general.

In postarea ta ai scris
notele privind implicarea in probleme grave, cum sunt cele de la boli ar putea conta mai mult si mai putin ar conta cele de la concursuri si alte rubrici asemanatoare

Este irelevant faptul ca acea persoana este sau nu moderator. La asemenea concursuri toti membri au (trebuie sa aiba) drepturi egale, indiferent de statutul lor pe forum. Atunci cand un moderator prin postarea sa vine in ajutorul unui membru, o face in calitate de iubitor de porcusor, la fel ca alti membri ai forumului.

Consider ca o asemenea departajare nu isi are rostul la un concurs de acest fel.

Ai mentionat mai sus ce am putea face daca cel care castiga nu vrea diploma? Daca se doreste organizarea unor asemenea concursuri, dupa preferinte se pot acorda premii (diplome) sau se pot seta ranguri speciale pentru cei care castiga titlul de Membrul lunii.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 03 Feb 2010, 03:05

Fursec scrie:Ce-ar fi daca s-ar organiza concursuri cu premii pentru porcusori?
Nu ma refer la lucruri scumpe,dar ma gandesc ca anumite persoane care vor sa organizeze si/sau sa participe la concurs pot strange o suma mica(eu m-as oferi),chiar si pana in 5 lei si banii respectivi se pot aduna pentru diverse premii.

Ideea este buna si poate fi aplicata, dar numai cu caracter facultativ. Cei care participa la concursurile lunare, nu au nicio obligatie de acest fel fata de participantii care benevol ofera o suma pentru premiere, singura cerinta e acela de a respecta tema concursului.

Daca mai multi participanti doresc o asemenea premiere a celui care castiga concursul (indiferent daca a contribuit sau nu cu o anumita suma de bani), se poate alege un comitet care se ocupa cu partea financiara, se poate crea un grup in acest sens, membrii acelui grup organizeaza tot ce tine de acest aspect, in conditii de transparenta totala. Administratorul pune la dispozitia doritorilor un topic in vederea organizarii, in cazul in care se doreste si o astfel de premiere. Moderatorii nu pot fi obligati sa ofere suport financiar sau administrativ in acest caz.

In cazul in care sugestia ta va fi primita cu interes de mai multi membri, puteti deschide un topic pe aceasta tema in sectiunea Concurs lunar de fotografie.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 03 Feb 2010, 03:24

Sqeek scrie:Nu stiu daca s-a mai facut sugestia asta dar o s-o spun oricum :D as sugera la concursul de fotografii castigatorii dintr-o luna s nu mai participe o luna sau doua pentru a da tuturor o sansa si a se mai elimina din discutii.

Sqeek, pentru a afla optiunea majoritatii, punem la dispozitia membrilor un chestionar care va rula pe o perioada de doua luni, apoi vom reveni la sugestia ta. Multumim.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 03 Feb 2010, 11:13

moderatorii au fost propusi pentru ca la vremea respectiva erau activi pe forum si parea ca se intereseaza si de alti porci, nu numai de cei personali
cu o singura exceptie, care nu stiu de ce a fost propusa
apoi s-au schimbat lucrurile
conform regulamentului au atributii administrative, dar conform moralei sunt obligati sa sara in ajutorul porcusorilor cu probleme
vera spunea odata ca mesajul unui moderator are mai multa greutate decat al unui simplu user
si avea dreptate
nimeni nu se gandeste ca un moderator e pus numai ca sa mute mesajele sau sa ameninte cu regulamentul
asteptarile de la moderatori sunt mult mai mari decat de la un simplu user
nu poate sa iti fie indiferent ce se intampla cu un porcut care zace intr-un colt
povestea cu "nu stiu, nu am timp" nu e valabila
atunci de ce ai acceptat functia?
poate ar trebui sa se gandeasca fiecare ce poate sa faca in continuare pentru amarati si daca poate face ceva
eu propusesem un astfel de concurs ca sa stim parerea tuturor despre activitatea stafului tehnic si despre cum isi poate imbunatatii performatele
chiar daca sunt critici, critica e constructiva nu va fie frica
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 03 Feb 2010, 12:56

Maria, inca putin si incep sa ma simt ca Lady... :lol: (glumesc)

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 03 Feb 2010, 13:03

:lol:
stiu sa te tratez
:lol:
semnat : cici
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 05 Feb 2010, 01:48

Ma uitam la concursul de desene. Ce ar fi sa se faca lunar o tema a concursului (de ex porcusorul pirat, porcusorul de pasti, porcusorul valentin etc) si sa se noteze asemanator cu cel pt poze (incadrare in tema, ingeniozitate etc.)? De asemenea am putea in loc sa-l facem doar de desene sa zicem de ex pt martie porcusorul martzishor, iar in concurs sa intre orice forma de arta plastica (desen, sculptura, figurine din taietei etc?) Eu una m-as baga si as participa cat de des :D iar daca vreti idei despre ce sa fie am putea eventual sa le facem evenimente lunare. De exemplu: Ianuarie porcusorul lenes (caci ianuarie e prima luna dupa sarbatori si toti am vrea s mai stam pe acasa :D ); Februarie porcusorul valentin; Martie porcusorul martisor; Aprilie porcusorul de pasti; Mai porcusorul si natura; Iunie porcusorul calator; Iulie porcusorul in vacanta (iar aici sa fie infatisati intr-un loc gen munte, mare etc); August porcusorul de canicula; Septembrie porcusorul scolarel; Octombrie porcusorul costumat de Halloween; Noiembrie porcusorul sportiv (nu prea are leg cu luna dar ar putea fi infatisat ca basketballist etc) si bineinteles Decembrie porcusorul de Sarbatori. Ce ziceti? :D zic si eu ca n-am ce face la ora asta:D dar poate va place :)
Sing for absolution!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 05 Feb 2010, 10:24

Pentru a "testa" modul in care ar fi primita ideea ta, pentru inceput ai putea pune unul sau mai multe desene realizate de tine in topicul Expozitie de desene invitand membri la participare. Daca exemplul tau va fi agreat si urmat de un numar de desene ce ar justifica asemenea concursuri, se pot realiza ocazional sau lunar, in functie de interes si participare.

Daca tot suntem la aceasta tema, click aici pentru a vedea imagini realizate de Maverick Arts Club, cu porcusori sportivi. :smile:

Sqeek scrie:De asemenea am putea in loc sa-l facem doar de desene sa zicem de ex pt martie porcusorul martzishor, iar in concurs sa intre orice forma de arta plastica (desen, sculptura, figurine din taietei etc?)

Este o propunere interesanta, ne-ar placea sa vedem asemenea lucrari. Editeaza textul ce ai pune, apoi trimite-mi in mesaj privat. Analizam textul imprena cu moderatorii doar pentru a vedea daca contine toate elementele necesare unui anunt de acest fel, te si ajutam daca ne ceri acest lucru. Apoi deschizi un topic la concursurile ocazionale, si concursul este lansat.

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 05 Feb 2010, 13:21

Ok :D ma ocup. Incep sa fac anuntul si undeva in cursul zilei de azi il trimit :D Desene de mine cu porci inca nu am :) dar voi face. Nu ca m-as pricepe dar macar ca sa-i stimulez sa ma intreaca :D
Sing for absolution!

BuluC
Cercetas
Cercetas

Mesajde BuluC » 05 Feb 2010, 15:52

Mie mi se pare o idee foarte buna, Sqeek! Te sustin, chiar daca la desen eu sunt un anti-talent. :lol: Mi-ar place sa vad desene cu porcuti pe astfel de teme.
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 05 Feb 2010, 16:18

Multam Buluc:D Am alterat un pic ideea cu desenele si am facut un fel de concurs intre mai multe forme de arte dar sa vedem:D e un draft pt acum.:) ma gandeam doar k ar trebui s fie putin amuzament pe aici si dkt s facem 30 d concursuri diferite putem sa le contopim :D in plus daca iese ce vreau eu sa spun nu ar fi un concurs de talent cat unul de creativitate. Bineinteles talentul are partea lui in apreciere dar si daca nu esti talentat poti castiga cu o idee buna si originala :D
Sing for absolution!

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Re: Sugestii referitoare la concursuri

Mesajde Allma » 28 Dec 2011, 10:04

Salutari! :hi: M-am uitat pe aici, m-am uitat si la lista de concursuri existente si terminate, si m-am gandit sa vin si eu cu o idee pentru ianuarie 2012. Nu credeam sa ajung la tema asta, dar porcutii au un talent deosebit in a lenevii...nu degeaba li se mai zice si "porci". Ma gandeam la o tema "Asa lenevesc eu!" Unde fiecre membru doritor sa poata posta poze cu porcusorul in momentele "de glorie"..daca sunteti si voi de acord, si va place ideea...tot ce mai am de zis e: CEL MAI LENES PORCUT SA CASTIGE! :sleeping:
Imagine
Old username: Andreea_Molly

Kin
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Kin » 29 Dec 2011, 23:08

Și eu aș susține ideea, mai ales că Yoyo al meu e un leneș de zile mari și se întinde toată ziua.
Dacă s-ar accepta și filmări, tocmai am postat una de genul acesta, iar dacă nu, nu-i problemă că facem și poze.

:D

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 29 Dec 2011, 23:10

Deci 2 voturi pentru si nici unul contra :lol: Deja am succes =))
Imagine

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 01 Ian 2012, 15:09

Deja e Ianuarie! Ce verdict imi dati? :lol:
Imagine

Înapoi la “Sugestii”