Probleme autentificare

Reguli, anunturi, fapte
Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Probleme autentificare

Mesajde Gemon » 09 Ian 2009, 16:21

Site-ul gemon.ro foloseste cookie-uri pentru autentificare.

1. Daca browser-ul tau nu suporta sau este configurat sa blocheze cookie-urile atunci nu te poti autentifica pe forum.

2. Daca nu te poti autentifica pe gemon sau daca site-ul se comporta ciudat - spre exemplu apari autentificat intr-o sectiune insa in alta esti anonim - atunci probabil va trebui sa stergi cookie-urile stocate in browser.

In Mozilla Firefox
In bara de meniuri alege butonul Tools, din lista derulanta alege "Options..." Aici fa click pe Privacy, la "Show Cookies..." cauta gemon.ro si apasa Remove Cookies.

In Internet Explorer 8 - In bara de meniuri alege butonul Tools (Instrumente), din lista derulanta alege "Internet Options" La Browsing History apasa Delete, selecteaza Cookies, apoi Delete
In Internet Explorer 7 - click pe meniul Tools, apoi pe butonul Delete cookies (stergere module cookie), acolo pe butonul Yes din fereastra de confirmare.
Curatarea cookies in Google Chrome - acceseaza butonul "Settings", simbolizat in meniu printr-o cheie franceza Imagine care se afla in partea dreapta sus a browser-ului. Din fereastra care s-a deschis selecteaza "Settings" si apasa "Show advanced settings", apoi in meniul "Privacy" click pe "Content settings". In fereastra deschisa poti modifica urmatoarele setari pentru cookie-uri:
- Cu un click pe "All cookies and site data" (toate cookie-urile si toate datele privind site-ul) se deschide caseta de dialog Cookie-uri si alte date.
a) Pentru a sterge toate cookie-urile, fa clic pe "Remove all" in partea de sus a casetei de dialog.
b) Pentru a sterge un anumit cookie, selecteaza cookie-ul gemon.ro (mai simplu: poti scrie gemon.ro in caseta de dialog si va aparea imediat in lista), si fa click pe "Remove all".

In Opera - mergi la Tools>Preferences>Advanced>Cookies, Manage Cookies, apoi selecteaza numele site-ului si click pe butonul "Delete".

Dupa ce stergi cookie-urile incearca din nou sa te autentifici.


Daca cele scrise mai sus nu rezolva problema, scrie un e-mail la adresa gemon@gemon.ro Iti vom raspunde cat mai curand posibil.

Nota:
Atentie! Cookie-urile pot fi blocate si de un firewall / antivirus.

Avatar utilizator
madalina12
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 116
Membru din: 22 Feb 2009, 22:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde madalina12 » 06 Mar 2009, 19:20


Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Probleme autentificare

Mesajde adelinatache » 16 Apr 2011, 14:31

Geda, AndreeaC are ceva probleme la autentificare. Se autentifica, ii spune ca s-a autentificat cu succes, apoi ii apar iar casutele de autentificare. A cerut pe mail validarea parolei si ii spune ca formularul este incorect.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme autentificare

Mesajde AndreeaC » 16 Apr 2011, 14:56

Multumesc mult Adelina ! :cavies: Am rezolvat !
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Probleme autentificare

Mesajde adelinatache » 16 Apr 2011, 16:21

Ma bucur mult! Nu ai pt ce sa imi multumesti, ma bucur ca te-am putut ajuta!Pupici! :smile:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Probleme autentificare

Mesajde Allma » 29 Dec 2011, 21:57

Eu am avut o problema recent....eu am parola pe remember, si apare mereu scrisa, dar de obicei apar logata direct...atunci nu am aparut logata, si cand sa ma loghez zice parola incorecta :thinking: Am scris-o eu, tot gresita zice ca este...pana la urma am dat parola uitata....dar ce poate insemna? :?:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
ciufuloi
Membru
Membru
Mesaje: 179
Membru din: 27 Iul 2009, 11:00
Localitate: BUCURESTI

Re: Probleme autentificare

Mesajde ciufuloi » 30 Dec 2011, 07:46

si ai reusit pana la urma sa te loghezi ? daca nu reusesti schimba motorul de cautare si eu am patit la fel si am trecut de la internet explorer 8 la google crome,poti folosi google crome doar pentru gemon iar celalalt browser il poti folosi in paralel cu google crome fara probleme
SA INVATAM DE LA 'NECUVANTATOARE' SA FIM MAI BUNI !

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Probleme autentificare

Mesajde Allma » 18 Mai 2012, 00:05

Am sters mesajul anterior ca sa nu am 2 postari una dupa alta....Am si eu o problemuta...daca ma loghez invizibil, si las fereastra cu Gemon deschisa si dupa cateva minute cineva posteaza ceva la un topic in care sunt si eu activa, care apare la mesaje proprii eu sunt delogata, si asta mai mereu, numai eu patesc asa sau mai sunt membrii? :shock:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme autentificare

Mesajde khaos » 21 Mai 2012, 17:22

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme autentificare

Mesajde Gemon » 21 Mai 2012, 23:28

Allma, in prima postare sunt scrisi pasii ce trebuie urmariti pentru a sterge cookie-urile stocate in browser.

Referitor la parola, sunt sensibile la literele mari si mici, trebuie sa scri fiecare caracter (literele, cifrele, numerele, semnele) exact la fel ca atunci cand ai creat prima data parola. Daca apare acest mesaj, se poate intampla ca in acel moment sa ai Caps Lock-ul activat, sau sa apesi accidental pe tasta Caps Lock sau o alta tasta, se poate intampla sa tastezi o parola gresita sau alte cauze*.

* In cazul in care se intampla sa accesezi forumul de la un calculator utilizat de mai multe persoane, nu este recomandat sa activezi optiunea "Autentifica-ma automat la fiecare vizita". Aceasta masura previne ca cineva sa se foloseasca de contul tau.

Apasand linkul "" forumul poate genera o noua parola temporara pentru accesarea forumului. Tot ce trebuie sa faci este sa introduci numele utilizator si adresa ta de email asociata contului tau (cea folosita la inregistrare), dupa completarea formularului de schimbare a parolei primesti prin e-mail o parola temporara care poate fi schimbata in panoul utilizatorului-->Profil-->Modificarea setarilor contului-->Parola nouă Confirmare parola.


Înapoi la “Administrativa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori