Transmiterea bolilor la om?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

madavid
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 31 Mai 2014, 22:10
Localitate: Rm Valcea

Transmiterea bolilor la om?

Mesajde madavid » 31 Mai 2014, 22:38

Buna! Va rog sa ma ajutati cu o parere, un sfat, avand in vedere ca sunt nou crescatoare de porcusor de guineea la rugamintea baietelului meu. Avem un porcusor dragut de 2 saptamani care mananca bine, este iubaret, il ingrijim adecvat, insa astazi, luandu-l in brate, am observat o crusta pe urechiusa(urrchea era jumatate lipsita de par decand l-am cumparat). Uitandu-ma mai cu atentie, am observat ca are o rana in zona gatului, rana urata, mare......speriata am incercat sa il bag in cusca pt a-l putea examina mai bine fara a-l rani pt ca se zbatea in mana mea. Pana sa il pun in cusca, m-a zgariat cu gheruele pana la sange.....m-am spalat, si nu am acordat atentia zgarieturii mele. Am mers cu el la medic imediat. Acesta mu m-a ajutat prea tare, i-a dat cu un spray cu antibiotic si mi-a zis ca pare a fi o parazitoza, insa el se tot scarpina saracutul si nu stiu cum ii va trece in situatia in care isi raneste zona aceea cu gherutele. Acum intervine intrebarea ce ma nelinisteste si mai tare: exista posibilitatea avand in vedere ca are aceasta micoza, parazitoza, scarpinanu-se cu gherutele, sa imi fi transmis vreun virus, ceva, pt ca m-a zgariat de mi-a iesit sangele si mentionez ca am si o imunitate scazuta. Deci, ce ma sfatuiti? Sa fac ceva analize, exista ceva specific? Medicul veterinar mi-a zis ca nu avea ce sa imi transmita, dar mi s-a parut oricum cam superficial. Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Transmiterea bolilor la om?

Mesajde Gemon » 02 Iun 2014, 14:14

Este bine de stiut ca in zona de dupa ureche o portiune este lipsita de par, este o caractersitica ce nu indica o boala, vezi explicatii la viewtopic.php?p=97583#p97583 si ultimul paragraf al acestei pagini http://www.gemon.ro/boli3.htm#bald

Daca are crusta, tamponeaza zona cu Betadine solutie, la fel procedeaza si cu rana la gat, solutia dezinfectanta gasesti la farmacia umana, este bine sa ai in casa ca prim ajutor. Insereaza o poza cu rana de la gatul porcusoului, deoarece cuvantul rana este unul comun, nu se poate sti de ce natura este si ce a cauzat (ranire, infectie, altele).

In general daca o zgarietura provocata este superficiala, trebuie doar dezinfectata si urmarita atent evolutia pana la vindecare. O tema pe acest subiect la viewtopic.php?f=6&t=196

Micoza este o boala provocata de ciuperci parazite ce in unele conditii favorizante poate fi transmisa la om sau de la om la animal. In general, daca se respecta igiena si se trateaza animalul, riscul de a dobandi aceasta zoonoza, este putin probabila.
In cazul in care are micoza, se poate trata cu un unguent antimicotic recomandat de medic si aplicat alternativ solutia Betadine, zilnic, pana la vindecarea completa.

Daca infestarea este provocata de acarieni, aceasta poate fi combatuta cu Ivermectina aplicata spot on (adica sub forma de picaturi ce se aplica pe piele, doza se calculeaza in functie de greutatea porcusorului, doza recomandata pentru aplicare externa / topical este de 0, 5mg/kilocorp, medicul poate aplica doza corecta dupa ce l-a cantarit, cu usurinta, se imparte in asa fel, incat sa fie aplicata pe pielea de dupa ureche si pe spate pe crupa, vezi viewtopic.php?p=63870#p63870 ) sau cu sampon antiparazitar pentru pisici, baia fiind efectuata odata pe saptamana trei saptamani la rand.

Tratamentul este deci diferit atat pentru combaterea micozei, cat si pentru combaterea acarienilor, este foarte important sa fie diagnosticat corect, altfel tratamentul poate sa nu dea rezultate in cazul in care nu se aplica substanta potrivita pentru combaterea acelui parazit care a provocat boala de piele.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori