La un ochisor i-a cazul parul

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Buna

Mesajde Gemon » 06 Feb 2015, 20:56

Daca a aparut instantaneu peste noapte, poti incerca cu Kanamicina unguent pentru ochi, dar urmareste cum evolueaza, pentru a vedea daca ajuta sau nu. Poti de asemenea sa tamponezi maine dimineata zona cu putin ceai de galbenele si apoi dupa trecerea a 1-2 ore sa aplici unguentul.
Insanatosire!

Lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2015, 12:42
Localitate: Sibiu

Re: Buna

Mesajde Lexi » 07 Feb 2015, 00:51

Da,a aparut peste noapte :( i-am dat acum cu ceai de musetel ca kanamicina nu pot cumpara si e urat aici ca trebuie sa iti faca programare si te suna dupa 1-2luni...multumesc mult oricum

Lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2015, 12:42
Localitate: Sibiu

Re: Buna

Mesajde Lexi » 11 Feb 2015, 01:59

Imi pare rau ca revin..sunt disperata..ii dau la ochisor cu betadine unguent si pare sa ii se faca coaja si sa cada..problema este ca a aparut si la fundulet(m-am gandit ca probabil a avut vreo erectie spontana si s-a lipit si cand s-a scarpinat si-a tras parul)...mai este inca o problema,cand il mangaiam acum vreo 2 ore am simtit ceva in blanita lui,era o crusta,am crezut ca poate e talaj si am vrut sa i-o iau(a avut talaj lipit si de labuta in dimineata asta si i-am inmuiat piciorusul in apa sa ii scot talajul) dar cand i-am luato a picat cu tot cu niste fire de par...si a ramas fara par si se vede pielea..i-am dat cu ceai de musetel apoi i-am pus betadine si l-am pus singur..ce imi recomandati sa fac?Locuiesc in Spania,ca sa merg la medic vet. Cu el imi trebuie programare(adica asta va dura aproximativ o luna ca asa merg treburile pe aici),am vrut sa ii cumpar kanamicina,dar nu se dau antibiotice fara reteta.Ce solutie mai am sa nu astept atat de mult?Va rog ajutati-ma. :cry: El e jucaus,mananca,se joaca sa mi se rupe sufletu cand vad ca e cum e cu ochisoru,acum a mai aparut si funduletu si dupa ureche.Am incercat sa cumpar si vitamina C dar nu au lichid decat pastile aici.Sa le pun in apa?Si ce cantitate?Un porcusor are 300g si celalalt are 350g..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Buna

Mesajde Gemon » 11 Feb 2015, 19:50

Mai sus am scris ca pare a fi micoza care se poate trata cu o solutie antimicotica sau unguent antimicotic, dar ai insistat ca a aparut peste noapte, ceea ce banuiam ca nu putea sa se intample, doar nu ai observat tu din timp. :smile:

La farmacia umana poti cumpara sampon pe baza de Ketoconazole si un unguent antimicotic cum e de ex. Canesten.
Cu sampon il speli odata pe saptamana, trei saptamani la rand, adica la fiecare 7 zile, in total de 3x. Lasi samponul amestecat cu apa pe blana timp de 3-5 minute, dupa care clatesti bine si apoi ii usuci blana cu uscatorul de par, la o temperatura potrivita.
Dupa ziua in care l-ai spalat, adica in urmatoarea zi dupa baie aplici unguentul antimicotic in zonele infestate, dar cu mare atentie in apropierea ochilor, si il ti in poale pana se absoarbe in piele, apoi ii dai ceva bun ca acest tratament sa fie asociat cu ceva placut, asa va fi mai putin stresat. Aplici unguentul in fiecare zi, dar nu si in acea zi in care ii vei face din nou baie.
Speli toate acesoriile, cusca si obiectele personale ale porcusorului (peria lui, prosopul lui etc.) cu samponul antimicotic, dar NU si tavita in care ii dai hrana speciala si adapatoarea din care bea apa, deoarece acestea speli numai cu apa apa cu otet, si apoi clatesti cu apa curata. faci acestea pentru a nu se reinfesta iar de la obiectele din jur. Dupa ce i-ai facut baie, il pui deci pe asternut curat si in cusca ce ai spalat, da?

Vitamina C poti cumpara si sub forma de comprimate, imi scri aici cate grame are un comprimat si eu iti explic cat sa ii dai. Aprox. 30 mg de vitamina C amesteci cu putina apa si ii dai direct in gurita, sau presari direct pe ceva ce ii place si mananca in fata ta. Ii dai odata pe zi, pe o perioada de 7-10 zile.

Lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2015, 12:42
Localitate: Sibiu

Re: Buna

Mesajde Lexi » 11 Feb 2015, 23:34

Multumesc enorm,dar nu stiu ce gasesc aici in Spania pt ca ei nu au multe.Antibiotic nu pot cumpara,nu se da fara retata.Vitamina C am facut comanda de pastile pt ca nu aveau decat vit D lichida si vit C nu aveau nimic.Am cumparat Betadine unguent si ceai de musetel,i-a cazut coaja de la ochisor,pare ca se vindeca.Intre timp i-am spalat cusca si toate accesorile cu apa cu otet si asternut curat.Am luat si eu se pare ecsema...si am un antibiotic,daca vrei pot scrie instructiunile aici pt a vedea daca este ok sa folosesc si pt el daca vrei si crezi ca este bine..imi este tema,nu am dormit azi noapte decat doua ore,am citit tot forumul sa nu gresesc ceva si sa ma asigur ca e bine pt el.Dar el pare fericit,doar ca are problemutele astea :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Buna

Mesajde Gemon » 12 Feb 2015, 00:28

Cele ce am recomandat, nu contin antibiotice ce nici nu as recomanda, deoarece pot fi prescrise numai de catre medicul veterinar, nici nu ar avea rost sa i se administreze in situatia data, ar fi fara folos.
Substante antimicotice sunt cele care combat ciuperca, sunt impotriva micozelor.
micoza - se numeste infectia provocata de ciuperci

Ai procedat corect cand ai spalat cusca si accesoriile, bravo!

Scri ca ai un antibiotic, pentru a afla ce este defapt, scrie aici denumirea sau substanta activa ce e scris pe ambalaj. De antibiotic nu are nevoie, dar poate nici nu este antibiotic, din aceasta cauza e bine sa vezi ce scrie pe blister sau ambalaj.

Betadine are actiune multipla, ajuta si la combaterea ciupercilor, ma bucura ca incep sa se vada rezultate la el, deci aplica in continuare, ceaiul de musetel este si el de folos. Poti tampona si pielea ta in acea zona cu Betadine, dar neaparat spala-te bine pe maini inainte si dupa ce ai tratat porcusorul, pentru a reduce riscul unei contaminari.

Lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2015, 12:42
Localitate: Sibiu

Re: Buna

Mesajde Lexi » 12 Feb 2015, 01:48

Vaai multumesc mult,ma bucur ca ma ajutati :-) stiu ca e antibiotic ca am retata pt el si scrie pe prospect,este in spaniola dar il pot atasa daca vrei..eeh deja sunt contaminata,mie imi va trece,tot ce vreau este ca el sa se faca bine.Si produsele care mi le-ai zis nu stiu daca le au aici sau sub ce denumire,o sa o rog pe mama sa imi trimita pachet cu ce mi-ai zis sa le am la indemana data viitoare,acum o sa folosesc betadine si ceaiul cum m-ai sfatuit.Multumesc enorm si sper sa se faca cat mai repede bine :-(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Buna

Mesajde Gemon » 12 Feb 2015, 13:49

Asteptam cu mare drag sa auzim vesti despre el!
In cazul in care dupa trecerea a 7-10 zile inca apar cruste, pe langa Betadine va fi nevoie si de unguent antimicotic, de ex. in Spania se poate cumpara Lamisil fara prescriptie, are in compozitie Clorhidrat de terbinafina, iata http://eurekasalud.es/prospecto-terbina ... %2Fg-68805
Dimineata dezinfectezi zonele infestate cu solutia Betadine, si dupa masa aplici crema Lamisil, in strat subtire ce se absoarbe repede in piele, avand mare grija atunci cand aplici in apropierea ochisorilor.

Insanatosire grabnica!

Lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2015, 12:42
Localitate: Sibiu

Re: Buna

Mesajde Lexi » 14 Feb 2015, 12:06

Bunaa,revin cu vesti.I-a cazut aproape toata cojita,zic aproape toata pt ca mai are un punctulet micut de la ochisor si se vede si in celelalte parti ca se face bine,multumesc mult de tot de ajutor,sunteti ce mai buni! ☺️☺️
Ps:Toate au trecut cu Betadine fara Lamisil :sweating:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Buna

Mesajde Gemon » 14 Feb 2015, 18:20

Ma bucur! :smile:
Nu uita ca trebuie inca continuat tratamentul pana pielea va capata aspect sanatos, alfel exista riscul sa reapara, asa se intampla la infestarea cu ciuperci parazite, deci atentie, sa ne bucuram cand va fi eradicat complet.

Pupici pe nasucul lui! :kiss:

Micki13
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 19 Oct 2016, 22:46

Porcușor bolnăvior

Mesajde Micki13 » 19 Oct 2016, 23:03

Bun găsit,
Va rog sa ma ajutați cu o pb. Am luat doi porcușori de o săptămâna și acum am descoperit la unul la un ochi și la picior ca nu mai are par și are o bubița. E ca o dermatita. Am fost la un medic dar a zis ca nu se pricepe la porcușori , nu a avut ,, pacienți'' porcușori. Am tort citit aici și am înțeles ca betadina si crema Nizoral sunt bune. O sa iau mâine de la farmacie sa încerc. Sper sa ii treacă repede ca m-am atașat tare de ei.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcușor bolnăvior

Mesajde Gemon » 24 Oct 2016, 21:38

Bine ai venit! :love:

Ai inceput tratamentul mentionat in mesajul tau? Cum arata acum pielea in acele zone, evolueaza spre bine?

Micki13
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 19 Oct 2016, 22:46

Re: Porcușor bolnăvior

Mesajde Micki13 » 30 Oct 2016, 08:45

Daaaaa. Arata bine. Părul a început sa crească. E frumoasa din nou :hearts:
Singura pb este ca nu ia în greutate. Mănâncă încontinu și nu se vede. Nu știu nici ce vârstă au. Cea sănătoasă e grăsuța și are 285 gr dar cea bolnavioara vreo 215 gr, lungimea 23 cm și 21 cm. Am avut pb și cu burtica dar a trecut :D
Eu stau la casa și am încă în gradina iarba verde și lucerna. Dacă le dau nonstop, ele non stop mănâncă oare e ok?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcușor bolnăvior

Mesajde Gemon » 02 Noi 2016, 16:40

Fanul sa fie mereu accesibil, este bine sa primeasca iarba verde, cu conditia sa consume suficient fan pe langa mesele proaspete.
Hrana speciala sa fie de buna calitate, iti recomand sa le oferi Cavia Complete.

Micki13
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 19 Oct 2016, 22:46

Re: Porcușor bolnăvior

Mesajde Micki13 » 03 Noi 2016, 00:23

Fan au în permanenta. Am scăpat de una și am dat de alta. Acum cealalata s-a îmbolnăvit. :cry: :cry: Adică i-a căzut parul deasupra nasucului și într-o parte de la scărpinat și se musca unde ajunge. Are niște rani urate. Nu mai știu ce sa ii pun. Nu ma mai lasă să o ating. Fuge ca nebuna când ma vede ca ma apropii. În seara asta i-am pus crema de galbenele. A făcut o coaja dar nu apuca sa se vindece ca tot umbla la ea. Orașul e mic și nu găsesc un dr sa se priceapă la porcușori. M-am uitat la ele și sunt curate, nu par sa aibă ceva în blănita. Le am de 2 săptămâni și de unde le-am luat erau f mulți. Sa fie și asta o pb? Mediul, stresul,. mancarea, tot s-a schimbat. Sunt încă sperioase, nu s-au adaptat. Nu știu ce o fi dar sper sa treacă ca mi-e mila când le vad asa :cry:


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori