Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Miki_C » 27 Noi 2016, 20:20

Pentru putin!
Eu scot pistonul de la seringa, si cu seringa aplecata, ptr a nu curge ii pun picaturile de vitamina c si beres, apoi ii pun imediat pistonul si dupa o intorc cu varful in sus sa nu curga si imping lichidul pana iese aerul din seriga si ramane lichidul. Apoi pentru completare trag in seringa putina apa plata, iau purcelul in brate, sta cu fundul pe piciorul meu si corpul ridicat sprijinit de corpul si mana mea, oarecum imobilizat putin si ii bag seringa in gurita pe lateral, cu atentie, si apas pistonul cate putin, sa nu se inece. In seringa mai las si putin aer pentru ca atunci cand apas sa nu izbucneasca in jet, sa curga lin, cate putin.
Nu stiu sa iti explic mai bine, sper ca ai inteles.

Daca zici ca nu e micoza, dupa ce se usuca betadina, poti unge locul cu crema de galbenele, este epitelizanta si ajuta.
Sanatate porcutilot! Pupici!

berry
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 12 Mai 2017, 20:49

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde berry » 12 Mai 2017, 21:08

Bună seara, am și eu un porcușor și i-a apărut o zona fără păr, care treptat se extinde. Am fost la veterinar și i-a dat injecție cu ivermectina și tot nu si-a revenit. A zis ca nu are microscop și lamele ca sa îi facă o analiza la reglaj, și sa îi facem baie în continuare cu șampon cu clorhexidrina. Ne-a recomandat sa îi dam picături de vitamina C și A zilnic. Hrana are Cavia Complete și VitakraftMenu, apă și fân la dispoziție, plus legume și iarba. A trecut deja o luna și starea ei nu s-a îmbunătățit. Atașez o poza cu pielea descuamata cu păr. Ați mai avut astfel de cazuri?
Fişiere ataşate
received_736993489795930.jpeg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 13 Mai 2017, 07:30

Iti recomand o cura de probiotice, ii dai zilnic de 2 ori cate un varf de cutit, amestecat cu putina apa plata, apoi dupa 4 zile de administrare sa primeasca odata pe zi inca 4 zile, dupa care sistezi treptat (ii mai dai odata la doua zile, apoi de 2x/saptamana, si inca odata dupa 5 zile, pentru a sista treptat, nu brusc. Vezi si viewtopic.php?p=130673#p130673

Cumpara la farmacia umana Betadine solutie, tamponeaza zonele afectate odata pe zi cu Betadine, si dupa cateva ore aplica un unguent antimicotic in acele locuri unde pielea este afectata.

Daca poti procura / culege din zone curate, ofera-i zilnic papadie cat mai frageda impreuna cu tija, si creste grau in ladita pentru el, vezi cum la viewtopic.php?f=22&t=1699

berry
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 12 Mai 2017, 20:49

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde berry » 13 Mai 2017, 10:55

La farmacia veterinara am găsit 2 tipuri de creme, cu tiuran și cu imidazol. Pe care o recomandați?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 14 Mai 2017, 20:12

Cea pe baza de imidazol, daca are concentratia ce se poate folosi la asa animal mic cum e porcusorul.

berry
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 12 Mai 2017, 20:49

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde berry » 20 Mai 2017, 11:33

Și pe frunte i-a apărut o pata neagra ca pe spate, o mănâncă tare mult și se scarpină, parul îi cade în continuare. Am dat-o cu crema nizoral, dar pe a doua zi, acolo unde am dat-o cu crema, pielea i se face alba și se decojeste. II dam probiotic, cum ati recomandat și tarate de grâu pe felii de castravete. Doamna doctor încă nu a primit lamele pentru reclaj, sa vadă exact ce are și ne-a zis sa îi facem baie cu șampon cu clorhexidrina.
Fişiere ataşate
received_120332000880480312.jpeg

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 18 Mai 2018, 16:26

Buna ziua
Avem un porcusor pe nume Lulu de aprox 7 luni. Din pacate l-am luat de la un petshop, era bolnav si nu ne-am dat seama de la inceput ca ar fi o problema. Pe urma ne-am "facut abonament" la medicul veterinar, fiindca avea micoza. Mergeam in fiecare saptamana la medic cu el pentru a urmari evolutia tratamentului. Am incercat cu diferite creme la inceput (antimicotica, Nizoral), pe urma am inceput tratamentul cu imaverol. Au trecut in total cam 3 luni de tratament pana s-a vindecat complet. Intre timp m-am imbolnavit si eu si un copil din familia noastra. Am mers si noi la dermatolog si ne-am tratat. Tratamentul nostru a durat aprox 6-7 saptamani. Acest forum mi-a fost de foarte mare ajutor in perioada asta. Am invatat cum sa curatam si sa dezinfectam cusca si accesoriile, i-am cultivat grau, i-am dat vit c, beres picaturi, Liv sirop ... intr-un cuvant am facut tot ce am citit aici pentru grija animalutului nostru. Dupa toate aventurile prin care am trecut cu el, n-am mai avut curajul sa mai luam inca un porcusor, fiindca ne era frica sa nu fie bolnav, plus ca ne trebuie si o cusca mai spatioasa. Asa am ajuns la problema actuala. Lulu s-a imbolnavit din nou dupa cateva luni in care a fost sanatos. Aceeasi problema. I-a picat putin blanita pe o labuta si ne-am dus repede la medic. A luat proba, s-au vazut hife la microscop. Starea generala a porcusorului este buna, micoza nu este extinsa. Tratament cu imaverol. Intrebarea mea este urmatoarea: daca Lulu este purtator se mai poate imbolnavi din nou in continuare? De exemplu cand ii scade imunitatea?? Mancare primeste diversificat, iar ca mancare speciala tot ce mi-ati recomandat aici. Versele Laga folosim cel mai des.Astept un raspuns. Multumesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 21 Mai 2018, 15:24

Bine ai venit!

Incearca sa depistezi eventualii factori externi ce pot cauza slabirea rezistentei organismului.

Iti recomand sa schimbi mai des, partial, asternutul in locurile unde devine umed (unde face mai des pipi), pentru a-i asigura un mediu cat mai ferit de umezeala si caldura (de ex. nu aproape de sursa de caldura/razele de soare), ferit de curent (de ex. cusca sa fie asezata intr-un loc protejat, nu direct sub geam). Reevalueaza conditiile in care este tinut, cusca sa fie de minim 100x50 cm sau mai mare (vezi exemple de marire spatiu la http://www.gemon.ro/galerie/extensiecus ... index.html ), spatiul in care isi petrece majoritatea timpului, sa fie potrivit amenajat si imbogatit cu accesorii ce alunga monotonia si stimuleaza comportamentul de cercetare-cautare, sfaturi .

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 21 Mai 2018, 15:57

Mulțumesc pentru răspuns.

Curățenie generală in cușca lui Lulu se face la doua, maxim 3 zile. Sta pe talaș și zilnic scot și înlocuiesc rumegușul umed, mai ales fiindcă exact acolo și sta lungit. Ferit de curent este fiindcă sta undeva sus pe mobila și nu bate nici soarele direct pe el. Ca accesorii are un poduleț de lemn la care acum cred că voi renunța fiindcă nu îl pot dezinfecta. I-am făcut din sticla de plastic diverse accesorii gen tunel și îl lăsăm să se plimbe liber pe covor. Spațiul in cușca este intr-adevar cam mic și o sa incercam sa o schimbam cu una mai mare.
Mulțumesc pentru ideile de amenajare, am văzut de ceva timp pozele.
Ne dorim foarte mult sa fie porcușorul sănătos și cel mai greu lucru e să țin copiii la distanță de el. Oricum ii menținem o igiena riguroasa și facem tot posibilul sa se facă bine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 21 Mai 2018, 16:18

Insanatosire, si un pupic pe nasucul lui! :heart:

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 13 Iun 2018, 10:33

Salut. Lulu este bine acum. :) Sperrr sa si ramana asa.Pielea a fost afectata putin, la labutele din spate in partea de jos. Acum e curata si blanita e crescuta la loc.Voi continua inca o saptamana tratamentul pentru siguranta.

soare_body
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 13 Iun 2018, 17:04

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde soare_body » 13 Iun 2018, 17:12

Salut,

Sunt un posesor relativ nou de porcusor si din pacate nu prea ma pricep la afectiunile lor. Inca nu am ajuns la un vet dar planuiesc sa fac o vizita la unul dintre cei recomandati aici pe forum. De vreo saptamana a inceput sa piarda par intr-o zona localizata pe spate, spre fund.

Foto aici https://photos.app.goo.gl/RHdeQ7y2qEXz8ypZA si aici https://photos.app.goo.gl/zCYRcuvG7Fsyyr2u7

Presupun ca nu este ceva la fel de grav pe cum am mai vazut in alte poze, aici pe forum - dar are cineva o idee despre ce este?
Pielea pare relativ normala, in partea de sus fiind putin rosiatica.

Nu am schimbat nimic in alimentatia lui. Primeste hrana de porcusori, fan "de munte", apa si legume dintre care preponderent castravetele.
Intr-adevar acum realizez ca am neglijat sa ii mai pun vitamina C in apa. Voi relua de astazi acest lucru.

Multumesc de ajutor!

PS: mai are si zone fara piele, mai negricioase putin, dupa urechi; astea le are asa de cand l-am luat de la vet acum 1 an si ceva.
Fişiere ataşate
IMG_20180612_231033.jpg
IMG_20180612_231023.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 14 Iun 2018, 20:16

Pana mergi la medic, poti tapona zona odata pe zi cu Betadine solutie ce gasesti la farmacia umana, este un dezinfectant cu actiuni multiple.
Despre zona fara par de dupa urechi vezi viewtopic.php?p=97583#p97583

ioanailioiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2018, 20:04

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde ioanailioiu » 17 Iun 2018, 20:34

20180617_200611.jpg

Buna, azi mi.am cumparat o femela porcusor de la un petshop ca sa fac pereche cu o alta femela pe care o aveam deja...nu prea am fost atenta in magazin, dar cred ca are o micoza la o urechiusa....nu se scarpina, nu.i cade balana momentan....ce ziceti, sa fie micoza?multumec p.s.nu cred ca am atasat bine poza
Fişiere ataşate
3ya1cS.jpg
3ya1cS.jpg (8.89 KiB) Vizualizat de 5265 ori

ioanailioiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2018, 20:04

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde ioanailioiu » 18 Iun 2018, 17:43

i.am cumparat betadine pana sa ajung la veterinar, nu am vazut sa se scarpine sau sa se raspandeasca, mi.e sa nu ia si cealalta porcusoara...va rog dati.va cu parerea!!!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori